Zrušené bankové obmedzenia Iránu na prevod eura

Categories Export, Svet, TrhyPosted on

“Bankové obmedzenia pre Irán na prevod devíz na euro boli zrušené”, napísala agentúra IRNA.

Generálny riaditeľ oddelenia pre politické a medzinárodné záležitosti iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hamid Baeedinejad v nedeľu oznámil, že bankové obmedzenia na konverziu eura boli zrušené. Podľa Baeedinejada, indicke spoločnosti už previedli sumu vo výške 750 miliónov amerických dolárov na  eura v tureckých bankách, aby splatili svoje pohľadávky z nákupov iránskej ropy.

Aj napriek zrušeniu sankcií voči iránskym bankám, ktoré nasledovalo po začatí implementácie jadrovej dohody medzi Iránom a šiestimi mocnosťami (päť stálych členov BR OSN a Nemecko), obmedzenia zo strany Spojených štátov na iránske transakcie v dolároch sú stále v platnosti

Podľa IRNA, India Mangalore Rafinery a Petrochemicals Limited previedli 500 miliónov amerických dolárov pre splatenie svojich dlhov za iránsku ropu. Ďalšia suma vo výške 250 miliónov amerických dolárov bola prevedená indickým Oil Corp. Po prepočte na euro, musia byť peniaze pripísané na účet National Iranian Oil Company (NIOC) cez tureckú Halkbank.

Indickej spoločnosti pokračovali s dovozom iránskej ropy aj potom, čo boli uvalené sankcie na Irán v roku 2012 a zaplatili 45% ich dovozu ropy v indických rupiach, pričom nemohli vykonávať platby v amerických dolároch. V priebehu týchto rokov, indický dlh z iránskej ropy dosiahol 6,5 miliardy amerických dolárov.

Zdroj: irna.ir/en

Share this: