EÚ podpísala dohodu o hospodárskom partnerstve s krajinami južnej Afriky

Categories Európa, Export, Import, Svet, TrhyPosted on

Európska únia a šesť krajín Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) podpísali dohodu o hospodárskom partnerstve (EPA), prvú svojho druhu medzi EÚ a africkým regiónom. K podpisu došlo v Kasane (Botswana).

Dohoda o hospodárskom partnerstve (EPA) s Botswanou, Lesothom, Mozambikom, Namíbiou, Juhoafrickou republikou a Svazijskom (takzvaná „skupina SADC EPA“) je dohodou orientovanou na rozvoj voľného obchodu. Ďalšie regionálne dohody by mohli byť čoskoro podpísané s krajinami západnej a východnej Afriky.

EPA berie do úvahy rôzne úrovne rozvoja každého partnera. Zaručuje Botswane, Lesothu, Mozambiku, Namíbii a Svazijsku bezcolný a bezkvótový prístup na európsky trh. Juhoafrická republika bude tiež profitovať z lepšieho prístupu na trh EÚ, ktorý ide nad rámec súčasnej dvojstrannej dohody s EÚ. Okrem toho dohoda zvyšuje flexibilitu juhoafrických výrobcov kompletizovať produkty zo súčiastok z rôznych krajín, a to bez rizika straty ich voľného prístupu na trh EÚ. Dohoda poskytuje tiež rad ochranných opatrení, napríklad pre rodiace sa a krehké priemyselné sektory alebo bezpečnosť potravín.

Juhoafrické trhy sa budú asymetrickým spôsobom postupne a čiastočne otvárať pre export z EÚ. Import niektorých tovarov je dôležitý pre krajiny južnej Afriky v procese diverzifikácie ich ekonomík a rozšírenia ich produkcie v niektorých priemyselných oblastiach, ako sú napríklad určité priemyselné časti a strojové zariadenia. Výrazne znížené budú dovozné clá na mnohé z týchto takzvaných prechodných výrobkov, čím budú produkty ľahšie prístupné pre podnikateľov v južnej Afrike.

Konkrétne pre trh Juhoafrickej republiky bola udelená výhoda producentom tradičných kvalitných produktov z Európskej únie s celosvetovou reputáciu, napríklad pre európske vína a potravinárske výrobky,  ktoré odteraz získajú výhradné právo používať svoje tradičné názvy, alebo zemepisné označenia v Juhoafrickej republike. Zodpovedajúcim spôsobom bude odteraz chránených niekoľko zemepisných označení z Juhoafrickej republiky na trhu EÚ, napríklad rôzne typy juhoafrických produktov, napríklad vína Stellenbosch a Paarl, alebo Rooibos čaj a ďalšie produkty.

Európska únia je najväčším obchodným partnerom skupiny SADC EPA. V roku 2015 EÚ doviezla z regiónu tovar v hodnote takmer 32 miliárd €, väčšinou minerály a kovy. EÚ vyváža tovar za takmer rovnakú hodnotu a na exporte sa prevažne podieľa strojárstvo, automobilový priemysel a chemické výrobky.

Zdroj: trade.ec.europa.eu  (Brusel, 10. jún 2016)

Share this: