Význam rozšírenia Panamského prieplavu na svetový obchod

Categories SvetPosted on

V roku 2015 prešlo cez Panamský kanál vyše 960 miliónov kubických metrov nákladu, bol to nový rekord a zároveň maximum, ktoré existujúce plavebné komory dokážu zvládnuť. Rozšírenie zvýši kapacitu kanálu na 1,7 miliardy kubických metrov nákladu ročne. Najväčšie kontajnerové lode, ktoré mohli starý kanál využívať, známe ako “Panamexes”, môžu prevážať približne 5,000 20 stopových kontajnerov, zato “Neo-Panamaxes”, ktoré prejdú cez nové plavebné komory môžu prevážať až 13,000 kontajnerov. Najväčšie lode na svete majú síce kapacitu skoro až 20,000 kontajnerov, napriek tomu však väčšina globálnej flotily bude môcť kanál využívať.

Prehĺbenie, rozšírenie a výstavba nových plavebných komôr na pacifickom a atlantickom pobreží vyšla panamskú vládu celkovo na 5 miliárd dolárov, avšak už v roku 2021 očakáva správa prístavu zdvojnásobenie ročných príjmov na 2 miliardy dolárov. Rozšírený kanál bude otvorený už 26. júna tohto roku.

Po otvorení sa očakáva zmena pohybu tovarov po svete. Doprava sa odkloní zo Suezského kanálu pretože väčšie lode, ktoré sa plavia na trase medzi Áziou a východo-americkým pobrežím, budú mať po novom možnosť prejsť cez panamský kanál.

Druhým faktorom je, že doteraz bola veľká časť kontajnerov smerujúcich z Ázie na východné pobrežie vykladaných už v prístavoch na západnom pobreží (Los Angeles, Long Beach) a do cieľového miesta sa prepravovali železničnou alebo cestnou dopravou. Veľké lode sa budú po novom môcť plaviť priamo do prístavov v Mexickom zálive alebo na východnom pobreží. Americké prístavy na východnom pobreží tak budú omnoho viac zaneprázdnené.

Prístavy ako Baltimore, Charleston, Miami, New York alebo Savannah preto modernizujú vybavenie, aby u nich mohli zakotviť i lode “Neo-Panamaxes”. Napríklad len samotný prístav New York a New Jersey plánuje minúť 2,7 miliardy dolárov na zväčšenie terminálov a ďalších 1,3 miliardy na zvýšenie mostu o 20 metrov.

Zdroj: http://www.economist.com/news/business/21700657-what-expansion-panamas-waterway-means-world-trade-wider-impact

Share this: