Afrika má vážny „paradajkový“ problém

Categories Svet, TrhyPosted on

Takmer každá krajina v Afrike spotrebuje viac paradajok než sama produkuje. Zvyšok sa dováža z krajín mimo kontinent, najmä z Číny, ktorá je teraz najväčším svetovým vývozcom paradajkových produktov.

Nigérijčania boli vážne postihnutí nedostatkom paradajok, ktoré sú kľúčovou zložkou vo väčšine pochúťok pripravených v tejto časti kontinentu. Cena paradajok sa zvýšila o 400 percent a obyvatelia Nigérie teraz platia cca. 200 nair za rovnaké množstvo paradajok, ktoré boli predávané pred niekoľkými mesiacmi za 50 nair. Skutočným dôvodom ich nedostatku je zničujúci škodca, ktorý ovplyvnil tohtoročný zber. Tento škodca, známy ako Tuta absoluta, je mora, ktorá ničí listy paradajky.

Nigérijskí poľnohospodári každoročne produkujú približne 1,5 miliónov ton paradajok. Podľa informácií z ministerstva poľnohospodárstva Nigérie zhnije z tohto množstva asi 900.000 ton. Každý rok dováža Nigéria zhruba 300 tisíc ton paradajkového pretlaku z Číny v hodnote asi 360 miliónov US$. Krajina je ôsmym najväčším dovozcom paradajkového pretlaku na svete po Iraku a Japonsku.

Nigéria nie je osamotená v tomto probléme. Tá istá neblahá situácia s paradajkami je na celom kontinente Afriky. Ďalším dôvodom ich nedostatku je, že vo väčšine Afriky pestujú paradajky prevažne drobní vidiecki poľnohospodári, ktorí majú obmedzený prístup k dobrým semenám, hnojivu a pesticídom. Úroda tiež závisí od zrážok, ktoré sú nepredvídateľné.

Afrika má stále obrovské plochy neobrábanej ornej pôdy, vhodnej pre produkciu skleníkových paradajok. S priaznivou klímou a hojnosťou pracovných síl má kontinent strategickú výhodu, aby sa stal čistým vývozcom paradajok na svetovom trhu.

Zdroj: Nigérijské ministerstvo poľnohospodárstva,  Ventures Afrika

Share this: