Irán sa pravdepodobne pridá k projektu plynovodu Nabucco

Categories Európa, Svet, TrhyPosted on

Cieľom plynovodu Nabucco je diverzifikácia dodávateľov zemného plynu a dodávateľských trás pre Európu, čím sa zníži európska závislosť na ruských energetických zdrojoch. Pôvodný projekt bol podporený šiestimi členskými štátmi Európskej únie a hlavným dodávateľom mal byť Irak, s potenciálnymi dodávkami z Azerbajdžanu, Turkménska a Egypta. Prípravy projektu sa začali v roku 2002 a medzivládna dohoda medzi Tureckom, Rumunskom, Bulharskom, Maďarskom a Rakúskom bola podpísaná 13. júla 2009.

Vzhľadom na zrušenie sankcií proti Teheránu, zúčastnené strany  predpokladajú iránsky návrat k projektu plynovodu Nabucco -Západ. Irán predtým navrhol, že bude dodávať plyn do plynovodu Nabucco, jeho výstavba však bola dočasne zastavená z politických dôvodov a z dôvodu uvalenia medzinárodných sankcií proti Iránu.

Európski úradníci odhadli, že 3,893 km plynovodu bude poskytovať možnosť prepraviť ročne 31 miliárd kubických metrov plynu z oblasti Kaspického mora a krajín Stredného východu cez Turecko do Európy.

Zdroj: mehrnews.com

Share this: