Zjednodušenie tranzitu cez bielorusko-poľský hraničný priechod Brest

Categories Európa, Export, ImportPosted on

Od 1. septembra 2016 existuje na výstupe z Bieloruskej republiky cez hraničný priechod Brest zjednodušená procedúra tranzitu. Do platnosti vstúpil systém elektronickej časenky, kedy sa cestujúci z bieloruskej strany môžu za poplatok zapísať do tzv. elektronického radu a v predpokladanom čase (v rozpätí 1 hod.) prekročiť štátnu hranicu bez dlhého čakania na pasovú, resp. colnú kontrolu. Zjednodušený prechod sa okrem osobných automobilov vzťahuje aj na TIR, pričom pre  tranzitujúcich týmto spôsobom je určený špeciálny dopravný pruh, ako i parkovisko s elektronickou návesťou, informujúcou o poradí a čase prechodu.

Elektronický zápis je možné uskutočniť na www.belarusborder.by v časovom rozmedzí od 90 dní do 3-och hodín pred plánovaným prekročením štátnej hranice. Cena služby je 21 BYN (cca 9,50 eur) v piatky, víkendy a 1 deň pred sviatkom, ako i v samotný sviatok. V ostatné dni (pondelok a štvrtok) je cena stanovená na 16,8 BYN (cca 7,20 eur). Kapacita takéhoto prechodu je 20-25 automobilov za hodinu.

Systém tzv. elektronického radu funguje nateraz iba na hraničnom priechode Brest. Do konca roku 2017 predpokladajú bieloruské orgány jeho zavedenie aj na ostatných 15-tich hraničných priechodoch.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – www.mzv.sk

Share this: