Téme plánovania sme sa začali venovať článkom Tajomstvo prosperujúceho podnikania. Ukázali sme si, ako si zostaviť finančný plán. Vieme aj to, že každý úspešný finančný plán pozostáva zo súborov podplánov. V článku Ako dosiahnuť zisk v podnikaní sme sa pozreli na prvý podplán – plán zisku. Témou dnešného článku je druhý podplán – plán bilancie.
Finančná bilancia poskytuje prehľad o finančnej situácií podniku, o štruktúre majetku a peňazí. Zjednodušene ju môžeme rozdeliť na stranu aktív a stranu pasív. Každá finančná bilancia obsahuje stavové veličiny. Inými slovami, vyjadruje stav majetku a peňazí firmy k určitému dátumu (najčastejšie k 31.12.)
Finančná bilancia pozostáva zo strany aktív a strany pasív.
Vo finančnej bilancii si firma naplánuje aktíva, aký majetok kúpi. Napríklad nákup novej výrobnej linky, nákup automobilov, nákup know-how, investície do iného podniku, do cenných papierov, potrebné zásoby na zabezpečenie výroby, množstvo peňazí na bežnom účte, v pokladni, aké ceniny potrebujeme nakúpiť a podobne.
Na strane pasív si naplánujeme ako to celé zaplatíme. Napríklad dlhodobé alebo krátkodobé úvery, koľko prispejeme do príslušných fondov, ako naložíme s nerozdeleným ziskom, prípadne môžeme si naplánovať aj navýšenie alebo zníženie základného imania a podobne.
Ako šablónu na plánovanie môžeme využiť súvahu. Zjednodušme si ju podľa toho, aké položky v pláne chceme mať. Dôležitá je rovnosť strany aktív so stranou pasív.
Zjednodušená bilancia môže vyzerať takto:
Strana aktív:
- Nehmotný investičný majetok (know-how, softvér…)
- Hmotný investičný majetok (budovy, pozemky…)
- Finančné investície (podiely vo firmách, cenné papiere…)
- Zásoby (materiál, polotovary…)
- Pohľadávky (voči zamestnancom, odberateľom, štátu…)
- Finančný majetok (pokladňa, bežný účet, ceniny…)
Strana pasív:
- Základné imanie (navýšenie, zníženie)
- Fondy (fond zo zisku, kapitálový fond)
- Nerozdelený zisk (naplánujeme jeho výšku, prípadne použitie)
- Záväzky (voči zamestnancom, dodávateľom, štátu…)
- Bankové úvery (dlhodobé, krátkodobé)
Ako povedal Antoine de Saint-Exupéry: “Cieľ bez plánu je iba prianím.” A cieľom každého podnikateľa je prosperujúce podnikanie. Naplánujte si ho spolu s nami.