Moskva a Peking rozširujú obchod a ekonomické väzby, Putin plánuje navštíviť Čínu

Categories SvetPosted on

Ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí s čínskym prezidentom Xi Jinpingom v Peru ocenil významný rozvoj spolupráce v oblasti obchodu, priemyslu a vyspelých technológii medzi Moskvou a Pekingom a oznámil, že navštívi Čínu v máji 2017.

Ako príklad uviedol 25 medzivládnych zmlúv v oblasti ekonomiky, investícií a atómového priemyslu, ktoré boli uzavreté počas posledného novembrového stretnutia medzi ruským premiérom Dmitryim Medvedevom s čínskym premiérom Li Keqiangom v Petrohrade. Na stretnutí sa premiéri dohodli i na založení spoločného Rusko-čínskeho fondu a stanovili si cieľ zvýšiť objem obchodu na ekvivalent 200 miliárd dolárov v priebehu nasledujúcich 3-7 rokov.

Putin ďalej uviedol, že pozvanie na návštevu Číny prijal najmä za účelom, aby sa zúčastnil udalostí spojených so zavedením projektu “Silk Road Economic Belt”, rozsiahla iniciatíva odhalená čínskym prezidentom Xi v roku 2013, ktorá plánuje integráciu obchodu a investícií v Eurázií.

Jedným z cieľov projektu Silk Road Econimic Belt je prepojiť európske a ázijské krajiny dopravným, energetickým a obchodným koridorom. V rámci projektu by mohol byť postavený tzv. “cargo Hyperloop”, ktorý by umožnil transport produktov a pasažierov v rýchlostiach až do 1200 km/h.

Počas medzinárodného ekonomického fóra konaného v Petrohrade, podpísala ruská firma Summa a spoločnosť Hyperloop One z Los Angeles vyhlásenie o preskúmaní možností na vybudovanie takéhoto dopravného systému.

Shervin Pishevar, jeden zo spoluzakladateľov firmy Hyperloop One sa vyjadril, že ich dlhodobým cieľom je spolupráca s Ruskom na zavedení projektu “cargo Hyperloop”, ktorý by zvládol prepraviť kontajnery z Číny do Európy za jeden deň.

Zdroj: https://www.rt.com/news/367536-apec-putin-xi-meeting/

Share this: