Čína a Rusko navrhujú euro-ázijskú zónu voľného obchodu

Categories Svet, TrhyPosted on

Čína i Rusko navrhujú zriadiť zónu voľného obchodu medzi členmi Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Návrh vyzval na urýchlené vytvorenie rozvojovej banky Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, ktorá by umožnila financovanie regionálnych projektov spolu s ďalšími multilaterálnymi fondmi a rozvojovými bankami.

Do Šanghajskej organizácie pre spoluprácu patrí Čína, Rusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan. India, Irán a Pakistan sú naklonené pre vstup do tejto organizácie. Medzi partnerov pre dialóg patria Arménsko, Azerbajdžan, Kambodža a Nepál, popri existujúcich partneroch Srí Lanky a Turecka. Okrem týchto krajín sú Afganistan, Bielorusko, Irán a Mongolsko pozorovateľmi, zatiaľ čo hostia sú obchodné bloky ASEAN, SNS a Turkménskom.

Návrh zvyšuje potenciál pre vytvorenie zóny voľného obchodu s významnými krajinami, ako je Čína, India, Irán, Pakistan a Rusko, možno v neskoršej fáze aj Turecko.

Návrh Šanghajskej organizácie pre spoluprácu na vytvorenie zóny voľného obchodu, alebo dokonca aj veľkého eurázijského partnerstva môže významne zmeniť pravidlá hry. Aj keď detaily ešte nie sú známe, fakt, že najvyššie orgány v Pekingu a Moskve navrhli túto iniciatívu znamená, že sa takmer určite uskutoční v nejakej forme. Je teda celkom predvídateľné, kde sa sústredí prevažná časť čínskych priamych zahraničných investícií – na Euráziu.

Zdroj: china-briefing.com

Share this: