Čína zdvojnásobila priame investície v USA a Európe

Categories Financie, SvetPosted on

Čínske priame investície do vyspelých ekonomík Severnej Ameriky a Európy sa v roku 2016 viac ako zdvojnásobili, na rekordných 94,2 miliardy US $, uvádza správa advokátskej kancelárie Baker McKenzie. Zároveň však veľa zrušených obchodov a výrazné spomalenie v procese akvizícií na konci roka 2016 poukazuje na neistý výhľad investícií pre rok 2017 a na ďalšie obdobie.

Prvýkrát od roku 2013 investovali čínski investori viac peňazí v Severnej Amerike než v Európe. V Severnej Amerike investovali 48 miliárd US $ oproti 46 miliardám US $ v Európe. Čínske zahraničné investície v roku 2016 dosiahli nový rekord takmer 200 miliárd US $.

Súkromné čínske spoločnosti sú na čele tohto trendu, pripadá na ne 70% z celkového počtu uzavretých obchodov, čo signalizuje pokračujúci vzostup čínskeho korporačného sektoru v globálnej ekonomike.

Je pravdepodobné, že rok 2017 bude ďalší silný rok, ale výhľad pre priame investície Číny v zahraničí je zmiešaný. Napriek rekordnému investovaniu v roku 2016, bolo zrušených 30 obchodov v celkovej hodnote 74 miliárd US $. Dve tretiny týchto zrušených obchodov boli v Európe. V porovnaní s prvou polovicou roka 2016 sa tiež znížil počet novo oznámených čínskych akvizícií v Európe a Severnej Amerike.

Zdroj: chinamoneynetwork.com

Share this: