Čína chce podporiť zahraničné investície v spracovateľskom priemysle

Categories Svet, TrhyPosted on

Podľa Národnej komisie pre rozvoj a reformy, Čína bude špecifikovať zásady, ktoré poskytnú zahraničným investorom rovnaké zaobchádzanie ako domácim spoločnostiam, pokiaľ ide o naplnenie plánu “Made in China 2025”.

Agentúra uviedla, že podporí vstup zahraničných investorov a požiada miestne vlády o väčšiu podporu pre výrobné projekty, pokiaľ ich cieľom je prilákať zahraničných investorov.

Medzitým budú mať zahraničné podnikateľské projekty preferencie vo vzťahu k získaniu pozemkov a k cenám.

Priame zahraničné investície (PZI) v Ćíne si  udržiavali vlani stabilný rast, a to až 4,1 percenta medziročne a dosiahli 813 miliárd juanov (asi 118,5 miliardy amerických dolárov). PZI do high-tech spracovateľského priemyslu vzrástli 2,5 percenta na 59,8 miliardy juanov v priebehu roka.

Opatrenia prichádzajú v čase, keď sa vláda snaží posunúť krajinu od nízko efektívnej výroby ku produkcii s vyššou pridanou hodnotou.

V máji 2015 zaviedla Čína plán “Made in China 2025”, ktorý stanovil niekoľko úloh pre spracovateľský priemysel, vrátane posilnenia inovácií, podporu čínskych značiek a výrobu orientovanú na služby.

Zdroj: Xinhua

Share this: