Aj napriek sankciám putujú potravinárske výrobky do Ruska

Aj napriek sankciám má Rusko dostatok talianskeho parmezánu, francúzskeho hermelínu, španielského jamonu a holandského modrého syra.

V snahe ukončiť nelegálny dovoz potravinárskych výrobkov zakázaných sankciami, bude Rusko ukladať pokuty každému dopravujúcemu, skladujúcemu alebo distribujúcemu potravinárske výrobky, ktoré spadajú pod embargo zavedené v roku 2014. Ruská dozorná poľnohospodárska agentúra Rosselkhoznadzor navrhla toto opatrenie 1. februára, ale odborníci tvrdia, že navrhované pokuty nebudú mať veľký vplyv, pretože dodávatelia už našli spôsoby, ako obísť zákaz a pokuty ich neodradia. Okrem toho významné množstvo zakázaného tovaru dorazí do Ruska v dodávkach určených jednotlivcom a nové opatrenia sa na ne nevzťahujú. Podľa zákona každý ruský občan môže priniesť do krajiny pre osobnú potrebu až päť kilogramov zakázaných potravinárskych výrobkov a nemusia ich fyzicky priviezť, tieto položky môžu posielať pre seba poštou. Trik je v tom, že namiesto vás, váš obchodný partner napríklad v Taliansku môže podať na pošte balíček pre prijímateľa, vyplniť vyhlásenie na pošte s menom a detailmi  pasu prijímateľa v Rusku, ten dostane zásielku ako keby si ju sám poslal.

V Petrohrade, vďaka neďalekej fínskej hranicu, je tiež populárny program pre pašovanie zakázaných výrobkov z Fínska.

Veľké zásielky zakázaných produktov pre reštaurácie a hotely sa často dovážajú priamo z krajín colnej únie, ako je Bielorusko a Kazachstan. Aj napriek činnosti a kontrole Rosselkhoznadzoru, objem dovozu zakázaných produktov z týchto krajín stále zostáva veľmi vysoký.

Krym sa stal časťou Ruska a prešiel do ruského colného režimu, ale tento režim doteraz nebol plne zriadený a krymská pohraničná stráž nemá dostatočné prostriedky, aby vykonávala inšpekcie nákladu.

Potravinárske výrobky z niektorých európskych krajín, napríklad zo Švajčiarska alebo San Marína, oficiálne nepodliehajú embargu a môžu byť exportované do Ruska. V tomto prípade potravinárske výrobky z krajín, na ktoré sa vzťahujú sankcie sú prevezené do Švajčiarska, kde sú zmenené štítky a zakázané výrobky dorazia do Ruska ako keby boli švajčiarske. Re-export do Ruska je tiež populárny v Bielorusku.

Zdroj: rbth.com

Share this: