Moody’s znižuje rating Číny

Categories Svet, TrhyPosted on

Agentúra Moody´s znížila úverový rating Číny na A1 a varuje pred oslabením jej finančnej sily, keďže dlhy sa naďalej zvyšujú. Je to prvé zníženie za takmer 30 rokov.

Zníženie o jeden stupeň dlhodobých ratingov miestnych a cudzích mien na A1 z Aa3 prichádza s tým, ako čínska vláda zápasí s výzvami rastúcich finančných rizík vyplývajúcich z rokov stimulov založených na úveroch.

Spomaľujúce sa hospodárstvo v Číne sa stalo čoraz citlivejšou témou, pričom úrady vedú čínskych ekonómov a novinárov k pozitívnejšiemu zasielaniu správ. Úrady v uplynulých niekoľkých mesiacoch zintenzívnili úsilie o potlačenie dlhov a rizík v oblasti bývania a množstvo nedávnych údajov naznačilo ochladenie v ekonomike, ktorá v prvom štvrťroku vzrástla o 6,9 percenta.

Ratingová agentúra vo vyhlásení uviedla, že zníženie ratingu odzrkadľuje očakávania agentúry Moody’s, že finančná sila Číny sa v najbližších rokoch trochu zníži, pričom dlh v celom hospodárstve sa bude naďalej zvyšovať so znižovaním potenciálneho rastu.

Aj keď zníženie ratingu pravdepodobne mierne zvýši náklady na pôžičky pre čínsku vládu a jej štátne podniky (SOE), stále zostane v rámci ratingového pásma investičného stupňa.

Zdroj: The Irish Times

Share this: