USA chcú vyvážať skvapalnený plyn do Európy

Categories Európa, Export, ImportPosted on

Východná Európa je silne závislá na ruskom plyne dopravovanom potrubím. Naproti tomu Spojené štáty majú už  celé roky v pláne zvýšenie svojho vývozu skvapalneného plynu (LNG), pretože pokroky v ťažbe značne rozšírili ich domáce zásoby.

Vysoko postavený ekonomický poradca amerického prezidenta uviedol, že vo Varšave bude americký prezident Trump propagovať vývoz LNG. Trump sa zúčastňuje tento týždeň v Európe na schôdzi G20 v Hamburgu, a le tesne pred stretnutím má medzipristátie vo Varšave, kde sa zúčastní na summite “Iniciatívy troch morí”. Táto iniciatíva zahŕňa okrem Poľska, Českú republiku, Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rakúsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovinsko.

Energeticky bohaté Rusko považuje Európu za jeho prirodzený trh a vybudovalo v priebehu rokov rozsiahlu infraštruktúru, aby dodávalo ropu a zemný plyn pre svojich európskych zákazníkov. Naopak, v súčasnej dobe budujú v USA zariadenia pre export LNG v Sabine Pass, Louisiana, so štyrmi ďalšími vo výstavbe, ktoré začnú fungovať v roku 2018 až 2020.

Očakáva sa, že Spojené štáty sa do roku 2020 stanú tretím najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu, iba štyri roky po otvorení svojho prvého terminálu. Americkí vývozcovia už podpísali dlhodobé zmluvy a budú mať v blízkej budúcnosti viac projektov.

Zdroj: eurasiareview.com, novinite.com

Share this: