Hlavní exportéri vína do Číny

Categories Export, Svet, TrhyPosted on

Čína sa v nasledujúcich štyroch rokoch stane druhým najväčším trhom s vínom, vďaka obrovskému potenciálu a zvyšovaniu kúpnej sily obyvateľstva. Rýchly rast čínskeho trhu priťahuje vývozcov vína z celého sveta a Európska únia je najkonkurencieschopnejším hráčom so svojou vedúcou pozíciou vo výrobe vína.

Je však dôležité, aby nedošlo k podceňovaniu vnímania vína čínskymi spotrebiteľmi a ich pozornosti k cenám. Hoci sa víno v Číne stáva čoraz populárnejšie, priemerní spotrebitelia stále preferujú pivo pre nižšiu cenu a dostupnosť. V skutočnosti, pokiaľ ide o objavenie tohto zahraničného produktu, vína s vysokým pomerom kvality/ceny majú lepšie príležitosti na to, aby si ich spotrebitelia všimli.

Poprední exportéri vína do Číny

Po kampani proti korupcii, ktorá sa začala v roku 2013, dovoz vína drasticky klesol, ale ako ukázala posledná štatistika vydaná generálnou colnou správou Číny sa dovoz opäť zvyšuje.

Francúzsko, Španielsko a Taliansko zo starého kontinentu patria medzi prvých päť krajín, ktoré vyvážali víno do Číny v období od januára do júla 2017. Austrália a Čile vedú medzi krajinami z Nového sveta. Východoeurópske vína z krajín ako Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina tiež rýchlo zvyšujú predaj.

Segmenty trhu

Na čínskom trhu možno pozorovať dva hlavné smery: veľkoobjemové balenia vína a spotrebiteľské balenia vína.

S cenou CIF (cena, poistenie a doprava) približne 0,6 EUR za liter je veľkoobjemovo balené víno najkonkurencieschopnejším segmentom trhu. Čile, Španielsko a Austrália sú tri krajiny, ktoré spoločne predstavujú viac ako 82% podielu na trhu pri dovoze veľkoobjemového balenia vína. Týmto procesom sa zaoberajú hlavne dva čínske regióny: vinárstva v oblasti Yantai, provincia Shangdong a vinárstva v Shacheng v provincii Hebei.

Na druhej strane fľaškové víno s priemernou cenou CIF vo výške 2,6 EUR je segmentom s najväčším rozdielom v cenových rozpätiach v prvej polovici roku 2017. Pre väčšinu čínskych spotrebiteľov by takáto cena mohla byť nad rámec toho, čo ich disponibilný príjem dovoľuje.

Wine Imports - Table

Zdroj: EU SME Centre

Share this: