Čína má záujem o energetický sektor v strednej a východnej Európe

Categories Európa, TrhyPosted on

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí a rumunské ministerstvo energetiky organizovalo 8. novembra 2017 v Bukurešti, v spolupráci s Centrom pre dialóg a spoluprácu v oblasti energetiky, ministerskú konferenciu o energetickej spolupráci Číny a štátov strednej a východnej Európy formátu “16 + 1”.

Zástupcovia na ministerskej konferencii o energetike “16 + 1” privítali záujem Číny o energetický sektor v strednej a východnej Európe a vyjadrili potrebu získať finančné prostriedky z čínskych bánk alebo zaradením energetických projektov do iniciatívy Belt and Road.

Modernizácia starých infraštruktúr, vyrovnávanie energetického mixu a smerovanie k prepojeniu v regióne sú spoločnými cieľmi stredoeurópskych a východoeurópskych krajín, ktoré sú zoskupené vo formáte spolupráce “16 + 1”.

Krajiny v regióne obnovili plány na zlepšenie svojich jadrových elektrární v nadchádzajúcich rokoch ako strategický krok, ktorý odráža potrebu znížiť emisie oxidu uhličitého a diverzifikovať výrobu. Rumunská spoločnosť Nuclearelelctrica podpísala zmluvu o spolupráci s Čínskou generálnou jadrovou energetickou spoločnosťou (CGN) v jadrovom projekte za 7,2 miliardy eur (8,36 miliardy dolárov) na výstavbu dvoch nových jednotiek v jadrovej elektrárni Cernavoda v Rumunsku.

Obnoviteľné zdroje energie sú na popredných miestach v agende krajín strednej a východnej Európy, ktoré dúfajú, že budú spolupracovať s čínskymi spoločnosťami aj na menších projektoch.

Zdroj: chinadaily.com

 

 

Share this: