Čínsky premiér navrhuje päť iniciatív na podporu spolupráce s krajinami strednej a východnej Európy

Categories Európa, SvetPosted on

Na stretnutí predsedov vlád Číny a 16 krajín strednej a východnej Európy (16 + 1) v Budapešti v Maďarsku, čínsky premiér  Li Keqiang povedal, že kľúčom k rýchlemu rozvoju spolupráce 16 + 1 je uplatňovanie zásady rovnosti a konzultácií, vzájomného prospechu, otvorenosti, inkluzívnosti a inovácií.

Spolupráca 16 + 1 nie je geopolitickým nástrojom, ale inkubátorom pre pragmatickú transregionálnu spoluprácu, povedal Li a dodal, že spolupráca prispieva k vyváženému rozvoju vzťahov medzi Čínou a EÚ.

Zároveň navrhol päť iniciatív na podporu spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy (CEEC).

Po prvé: vyzval obe strany, aby rozšírili hospodársku a obchodnú spoluprácu a podporili a uľahčili  liberalizáciu obchodu a investícií.

Čína je ochotná dovážať viac kvalitných poľnohospodárskych výrobkov z krajín strednej a východnej Európy, aby podporila vyvážený rozvoj bilaterálneho obchodu, ako aj splnenie rozmanitých požiadaviek čínskeho domáceho trhu.

Po druhé: vyzval krajiny, aby urýchlili hlavné projekty v oblasti spojenia, podporovali prepojenia prostredníctvom pevniny, mora, vzduchu a internetu.

Čína dúfa, že čínska železničná spoločnosť China Railway Express otvorí viac železničných tratí medzi Čínou a Európou, Čína očakáva aj viac priamych letov medzi Čínou a Európou a chcela by vytvoriť logistické centrum v strednej a východnej Európe.

Po tretie: premiér navrhol, aby obidve strany preskúmali spôsoby spolupráce, ako napríklad priemyselné parky v oblasti výrobnej kapacity, energetiky, logistiky a poľnohospodárstva.

Čína navrhuje implementovať plán vedeckého partnerstva 16 + 1 a uvíta všetky podniky strednej a východnej Európy, aby sa podieľali na stratégii “Vyrobené v Číne 2025”, čo je návrh na modernizáciu výrobného sektora v krajine.

Po štvrté: Li vyzval na silnú finančnú podporu pre spoluprácu 16 + 1. Oznámil zriadenie medzibankovej asociácie medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy a druhú fázu fondu pre spoluprácu medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy.

Čínska rozvojová banka poskytne ekvivalentnú sumu vo výške 2 miliardy eur (2,4 miliardy amerických dolárov) ako pôžičky na finančnú spoluprácu orientovanú na rozvoj pre medzibankovú asociáciu.

Medzitým čínsky premiér povedal, že druhá fáza fondu investičnej spolupráce, ktorá dosiahla 1 miliardu dolárov, bude investovaná hlavne do strednej a východnej Európy.

Po piate: vyzval krajiny, aby uskutočnili viac kultúrnych a medziľudských výmen, posilnili spoluprácu v oblasti cestovného ruchu a začali spoluprácu medzi mládežou v oblastiach tradičnej čínskej medicíny, športu a ochrany žien a detí. Navrhol, aby sa rok 2018 stal rokom spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy.

Li vo svojom príhovore uviedol, že spolupráca v oblasti 16 + 1 sa za posledných päť rokov zvyšuje, čím sa stáva vplyvným transregionálnálnym mechanizmom s významnými projektmi a výsledkami spolupráce.

Čínske investície v krajinách strednej a východnej Európy predstavujú viac ako 9 miliárd amerických dolárov v porovnaní s 3 miliardami v roku 2012, zatiaľ čo krajiny CEEC investovali do Číny 1,4 miliardy dolárov. V prvých troch štvrťrokoch tohto roka ich obchod prevýšil 49 miliárd dolárov, čo je medziročný nárast o 14,5 %. Čínsky dovoz poľnohospodárskych výrobkov z krajín strednej a východnej Európy zaznamenal medziročný nárast o 13,7 %.

Zdroj: en.people.cn, china-ceec.org

Share this: