Priame zahraničné investície v Kazachstane sú na vzostupe

Categories Svet, TrhyPosted on

Podľa Národnej banky Kazachstanu, po trojročnej recesii, výrazne vzrástol prílev zahraničných investícií v roku 2016 vo výške 21 miliárd dolárov, čo je o 41,5% viac ako v roku 2015. Trend rastu zostáva aj tento rok. V prvom polroku hrubý prílev priamych zahraničných investícií (PZI) dosiahol 10,5 miliard USD, čo predstavuje nárast o 8,6% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Minulý týždeň bolo podpísaných jedenásť dohôd a memoránd v hodnote viac ako 3 miliardy dolárov na Kazašskom globálnom investičnom okrúhlom stole (Kazakhstan Global Investment Roundtable), ktorý v kazašskom hlavnom meste zhromaždil investorov z viac ako 30 krajín.

Konkrétne sa dosiahli dohody o projekte veľkého diaľničného okruhu Almaty a verejno-súkromného partnerstva (PPP), ktorým sa zriaďuje dopravný bod pre motorové vozidlá Nur Zholy v rámci úseku diaľnice zo západnej Európy do západnej Číny. Boli podpísané aj memorandá o výstavbe agropotravinárskeho komplexu a zariadenia na spracovanie ovocia, výroby keramických dlaždíc a prípravkov na ochranu rastlín.

Podpísané bolo aj memorandum o porozumení s tureckou spoločnosťou Yildirim Holding o projekte chemickej výroby.

Taktiež bolo podpísané memorandum o porozumení o projekte “Výstavba poľnohospodársko-priemyselného komplexu v regióne Almaty a výstavba mliekarne v regióne Zhambyl” v hodnote 800 miliónov dolárov.

Zdroj: primeminister.kz, astanatimes.com, timesca.com

Share this: