Česko zdvojnásobí počet zahraničných pracovníkov z Ukrajiny

Categories Európa, TrhyPosted on

Česká vláda odsúhlasila, že zdvojnásobí počet zahraničných pracovníkov z  Ukrajiny na 19600 ročne, s cieľom pomôcť firmám, ktoré sa snažia nájsť pracovníkov a čelia tlaku pracovných síl na zvyšovanie miezd. Plán pre zahraničných pracovníkov sa bude uplatňovať v menšej miere aj na pracovníkov z Mongolska a Filipín.

Podľa metodiky Eurostatu má Česká republika najnižšiu mieru nezamestnanosti v Európskej únii, 2,3% a podniky považujú nedostatok pracovnej sily za najväčšiu prekážku v podnikaní.  V krajine bolo v decembri 216629 voľných pracovných miest.

Česká republika už má 117000 legálne bývajúcich Ukrajincov v Čechách, čo je najväčšia zahraničná komunita v krajine, nasledovaná Slovákmi a Vietnamcami. Ukrajinci sú tiež najčastejšou národnosťou medzi cudzincami, o ktorých sa zistilo, že sú v krajine nelegálne.

Výroba je kľúčovou hnacou silou hospodárskeho rastu v Českej republike, pričom zahraničné firmy sa podieľajú na nadnárodných dodávateľských reťazcoch v automobilovom, strojárskom a elektronickom priemysle.

Zdroj: Eurostat, EURACTIV

Share this: