Kazašská vláda pripravila zoznam 145 investičných projektov

Categories Svet, TrhyPosted on
Astana

Kazašskí predstavitelia predpovedajú, že investície do kazašskej ekonomiky sa zvýšia. Vláda pripravila zoznam 145 investičných projektov v hodnote viac ako 47,5 miliárd USD, ktoré sa majú realizovať v nadchádzajúcich rokoch. Tieto projekty pomôžu vytvoriť 35 000 nových pracovných miest.

Podľa kazašského ministra pre investície a rozvoj Zhenisa Kassymbeka zvažuje Kazachstan nové oblasti spolupráce s Ruskom, Tureckom a Čínou. 51 projektov v hodnote 27,7 miliárd USD je realizovaných v rámci kazašsko-čínskej spolupráce. V súčasnosti boli spustené štyri projekty v hodnote 140 miliónov USD. V rámci tohto programu na rok 2018 sa pripravuje 11 projektov.

Najatraktívnejším odvetvím pre investorov je ropný a plynárenský priemysel. Počas roka nezávislosti republiky pritiahol ropný a plynárenský priemysel investície vo výške 200 miliárd USD. Pričom investície do vývoja troch ložísk, ako sú Tengiz, Kashagan a Karashyganak, dosiahli takmer 121 miliárd dolárov. V súčasnosti boli na týchto troch miestach realizované projekty na rozšírenie produkcie vo výške 42,3 miliardy USD, z ktorých bolo 36,8 miliardy dolárov investovaných do rozvoja oblasti Tengiz. Projekt na spracovanie plynu a rozšírenie nových zariadení v Kashagane má hodnotu 2 miliardy USD. V projekte na výrobu ropy v Karashyganaku bude investovaných 1,6 mld. USD.

Zdroj: kazakh-tv.kz

Share this: