Čína v minulom desaťročí investovala do európskych aktív viac ako 300 miliárd dolárov

Categories Financie, SvetPosted on

Spoločnosť Bloomberg spracovala čísla a zostavila najkomplexnejší audit doterajšej prítomnosti Číny v Európe. Z toho vyplýva, že Čína za posledných 10 rokov kúpila alebo investovala do aktív v Európe najmenej 318 miliárd dolárov. Kontinent zaznamenal počas tohto obdobia zhruba o 45 percent viac investičných aktivít súvisiacich s Čínou ako v USA, v dolárovom vyjadrení podľa dostupných údajov.

Bloomberg analyzoval údaje za 678 dokončených alebo prebiehajúcich obchodov v 30 krajinách od roku 2008, pre ktoré boli zverejnené finančné podmienky, a zistilo sa, že čínske štátom podporované a súkromné spoločnosti sa podieľali na obchodoch na európskom kontinente vo výške najmenej 255 miliárd dolárov. Bolo prevzatých približne 360 spoločností a čínske subjekty čiastočne alebo úplne vlastnia najmenej štyri letiská, šesť námorných prístavov, veterné farmy v najmenej deviatich krajinách a 13 profesionálnych futbalových tímov.

Dôležité je, že dostupné čísla podceňujú skutočnú veľkosť a rozsah čínskych ambícií v Európe. Predovšetkým vylučujú 355 fúzií, investícií a spoločných podnikov (hlavných typov obchodov, ktoré sú tu preskúmané) pre ktoré neboli zverejnené finančné podmienky.

Zdroj: Bloomberg

Share this: