Čína posilnila hospodárske väzby s krajinami strednej a východnej Európy

Categories ExportPosted on

Čína podpísala v sobotu na stretnutí „16+1“ viac ako 20 dohôd s krajinami strednej a východnej Európy, s cieľom podporiť spoluprácu v rámci iniciatívy Belt and Road v oblastiach ako doprava, infraštruktúra, priemyselné parky, financie, zdravotníctvo, vzdelávanie a poľnohospodárstvo. Spolupráca Číny a krajín strednej a východnej Európy, známa ako mechanizmus 16 + 1″, je zameraná na podporu rozvoja Číny a 16 národov strednej a východnej Európy.

Čína uviedla rad opatrení na zvýšenie dovozu z krajín strednej a východnej Európy a podporu obchodu, povedal na stretnutí čínsky premiér Li. Medzi tieto opatrenia patrila posilnená colná kontrola a karanténa, expresné vlaky Čína-Európa, demonštračné zóny pre hospodársku a obchodnú spoluprácu medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy a logistické centrum elektronického obchodu.

Li vyzval na ochranu hospodárskej globalizácie, voľného obchodu a multilaterálneho obchodného systému, založeného na pravidlách, ktoré sú proti unilateralizmu a protekcionizmu. Obe strany môžu pracovať bližšie k budovaniu priemyselných parkov, založených na výhodách 16 krajín strednej a východnej Európy a vítané sú aj finančné inštitúcie zo štátov strednej a východnej Európy, aby na rozšírenie finančných kanálov zriadili svoje pobočky v Číne.

Premiér Li povedal, že miestne vlády z Číny a krajín strednej a východnej Európy by mali posilniť spoluprácu pri prieskume trhu, pri zosúlaďovaní priemyslu a v investíciách. Spolupráca v oblasti vzdelávania a športu by mala byť posilnená, keďže budúci rok bude “rok 16 + 1 vzdelávacích a mládežníckych výmen”.

Li tiež sľúbil, že Čína bude dovážať viac kvalitných poľnohospodárskych výrobkov, ktoré sú vhodné pre čínskych spotrebiteľov zo štátov strednej a východnej Európy.

Obchod medzi oboma stranami sa od roku 2011 v priemere zvýšil o 6,5 percenta ročne, čo predstavuje 11 percent obchodu medzi Čínou a Európou v roku 2017 z predchádzajúcich 9,3 percenta. Objem obchodu sa vlani zvýšil na približne 68 miliárd dolárov z 40 miliárd dolárov v roku 2011 a v prvých piatich mesiacoch tohto roka vzrástol o 24,2 percenta.

Čína investovala 10 miliárd dolárov do krajín strednej a východnej Európy, ktoré investovali 1,4 miliardy dolárov do Číny, druhej najväčšej ekonomiky na svete.

Zdroj: china.org.cn

Share this: