Rekordné investície súkromného a rizikového kapitálu do firiem v strednej a východnej Európe v roku 2017

Categories Európa, Financie, TrhyPosted on

Investície súkromného a rizikového kapitálu do firiem v strednej a východnej Európe (CEE) dosiahli v roku 2017 rekordných 3,5 mld. EUR, uvádzajú nové údaje od Invest Europe.

Podľa Správy priemyselnej asociácie pre strednú a východnú Európu o kapitálovej štatistike za rok 2017, tento medziročný nárast investícií o 113 % presahuje predchádzajúci vrchol v regióne z roku 2008 o 40%. Sektor spotrebiteľských tovarov a služieb v strednej a východnej Európe pritiahol väčšinu investičného kapitálu, až tri štvrtiny z celkového množstva, zatiaľ čo investície do informačných a komunikačných technológii nasledovali s 11 %.

Veľkým ťahúňom boli poľské spoločnosti, pričom získali 71% z celkovej sumy, po nich nasledovali Rumunsko, Maďarsko a Lotyšsko.

Podľa Európskej komisie bolo Rumunsko v minulom roku najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v EÚ s odhadovaným tempom rastu HDP vo výške 6,4%,. Ekonomiky Poľska, Českej republiky a Maďarska rastú rýchlejšie ako hlavné západoeurópske krajiny. Medzi 12 členských štátov EÚ, ktoré očakávajú v roku 2018 rast HDP o 3% alebo viac, sa zaradilo deväť krajín strednej a východnej Európy.

Fond súkromného kapitálu na trhu vzrástol medziročne o 46% a v roku 2017 dosiahol hodnotu 1,3 miliardy EUR, vrátane rekordných 360 miliónov EUR na získavanie finančných prostriedkov rizikovým kapitálom.

Európski investori z krajín mimo strednej a východnej Európy poskytli 38 % z celkového navýšeného kapitálu, zatiaľ čo globálne zdroje kapitálu mimo Európy prispeli 26 %, a to vďaka americkým investorom. Fondy fondov boli hlavným zdrojom kapitálu na úrovni 31 % celkovej sumy, po ktorej nasledovali vládne agentúry na úrovni 26 %.

Výstup a predaj podielu investorov z obchodných spoločnosti v strednej a východnej Európe dosiahol 1,3 mld. EUR (merané historickými investičnými nákladmi) čo predstavuje medziročný nárast o 16% a tretiu najvyššiu ročnú úroveň predaja v regióne. Sekundárne odkúpenia boli najvyužívanejšou cestou s 38% z celkovej hodnoty, nasledované obchodným predajom o 29%.

Vysoká úroveň súkromného kapitálového financovania, investícií a predajov obchodných spoločnosti v strednej a východnej Európe v minulom roku je len časťou úspechu celého európskeho trhu. Celosvetové investície do európskych spoločností dosiahli na celom kontinente desaťročné maximum vo výške 71,7 mld. EUR, čo predstavuje medziročný nárast o 29%. Takmer 7 000 spoločností získalo investície, z ktorých 87% tvorili malé a stredné podniky (MSP).

Invest Europe je neziskové združenie zastupujúce európsky súkromný kapitál, rizikový kapitál a ich globálnych investorov. Jeho výskum je najrozsiahlejší a najvýznamnejší v priemysle.

Zdroj: investeurope.eu, romaniajournal.ro

Share this: