Turecko sa snaží znížiť domáci dopyt po amerických dolároch

Categories Financie, TrhyPosted on

Turecko prijalo od augusta radu ekonomických opatrení, aby znížilo dopyt po amerických dolároch. Líra v tomto roku stratila približne 40% svojej hodnoty voči doláru.

Prezident Recep Tayyip Erdoğan podpísal minulý týždeň vyhlášku na podporu ochromenej miestnej meny, ktorá požaduje, aby sa nehnuteľnosti a lízingové vozidlá kupovali, predávali a prenajímali v tureckých lírach. Nákup, predaj a prenájom nehnuteľností a lízing vozidiel v cudzej mene sa podľa výnosu prevedie na líru do 30 dní.

V súčasných zmluvách budú dohodnuté ceny v cudzej mene opätovne definované ako líra do jedného mesiaca a podmienky vyhlášky vykoná Ministerstvo financií. Nové rozhodnutie o transakciách zahŕňa aj zmluvy o obchode a službách. Zmluvy nemôžu byť dohodnuté v cudzej mene alebo indexované na cudziu menu. Turecká vláda tiež vyžaduje od tureckých vývozcov, aby premenili väčšinu svojich zámorských príjmov na líru.

Turecká centrálna banka zvýšila minulý týždeň úrokové sadzby z 17,25 % na nových 24 %. Navŕšenie úrokových sadzieb sa všeobecne očakávalo, ale bolo oproti predpokladom razantnejšie.

Zvýšenie úrokové miery by malo spomaliť nielen ekonomický rast, ktorý za rok 2017 bol 7,4 %, ale i vysokú infláciu, ktorá sa teraz približuje k 18 %.

Zdroj: hurriyetdailynews.com, dailysabah.com

Share this: