Slovensko a Maďarsko podpísali memorandum o plyne

Categories Odporúčané článkyPosted on

Slovensko a Maďarsko zvýšia kapacitu vzájomného plynového prepojenia na 5,3 miliardy metrov kubických zemného plynu za rok. Zároveň nadbytky plynu, ktoré Maďarsko nezužitkuje z južných prepojení, budú využívať existujúcu infraštruktúru na Slovensku. Vyplýva to z memoranda, ktoré v obci Kechnec v okrese Košice-okolie podpísali minister hospodárstva SR Peter Žiga a maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjárto. Energetická bezpečnosť Slovenska a okolitých štátov by sa mala výrazne zvýšiť. 

Plynárenské prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom bolo vo Veľkých Zlievcoch otvorené v roku 2015. „Tento plynovod má v súčasnosti kapacitu 4,5 miliardy kubíkov zo Slovenska na Maďarsko a 1,3 miliardy kubíkov z Maďarska na Slovensko. Súčasťou tohto memoranda, ktoré sme podpísali, je aj dohoda medzi našimi krajinami, že kapacita prepojenia sa zvýši na 5,3 miliardy kubíkov z každej strany,“ upresnil minister hospodárstva SR Peter Žiga, podľa ktorého bude toto prepojenie v najbližších rokoch zohrávať kľúčovú úlohu pri preprave plynu v Európe. 

Predmetom memoranda medzi Slovenskom a Maďarskom je aj zabezpečenie energetickej bezpečnosti pre obe krajiny, nakoľko dochádza k diverzifikácii ciest a využívaniu infraštruktúry. „Maďarská a Rakúska strana nemusia budovať nové prepojenie, pretože je dostatočná kapacita existujúceho prepojenia v rámci eustreamu. Tým pádom vieme všetok nadbytočný plyn, ktorý príde cez južné koridory, vyvážať do Čiech, Rakúska, alebo na iné trhy,“ uviedol P. Žiga. Slovensko podľa neho využíva pre domácnosti a firmy asi 5 miliárd kubických metrov plynu ročne. Cez plynovod z Ukrajiny k nám plynie ročne približne 65 miliárd kubíkov, ktoré sú ďalej transportované do Čiech a Rakúska. „Ak by sme potrebovali len plyn pre domácnosti a firmy, tak to vieme pokryť z tohto južného prepojenia, ale my máme záujem, aby sa plyn cez Slovensko transportoval, pretože na to máme kapacity a je to tiež príjmom do štátneho rozpočtu,“ dodal Žiga. 

Ministri oboch krajín rokovali aj o ďalších spoločných projektoch v energetike, ako sú napríklad cezhraničné elektrizačné vedenia Rimavská Sobota (SK) – Sajóivánka (HU) a Gabčíkovo (SK) – Gönyű (HU) – Veľký Ďur (SK), ktoré by mali byť hotové do konca tohto roka. Slovensko aj Maďarsko avizovali, že práce pokračujú podľa plánu a termíny by sa posúvať nemali.

Zdroj: MHSR

Share this: